Personlig it-service på distans

Pontus Sandqvist
Om Dicom

Personalägt företag i Stockholm som erbjuder trygg, flexibel it-drift med stort personligt engagemang.
Startår: 1986.
Omsättning: Cirka 50 miljoner kronor.
Antal anställda: 40.

Trygg, flexibel och personlig är nyckelorden för it-specialisten Dicom. Därför blev smartphones ett logiskt val.

I reklam- och mediavärlden är tempot ofta hårt uppskruvat och att missa en deadline kan betyda katastrof. Dessutom tycker branschens många individualistiska kreatörer att bara den senaste tekniken är god nog. Det var i den miljön som Dicom, specialist på it-lösningar och datorsupport, föddes 1986.

– Vi försöker att vara personliga och snabbt på plats. Men vi har också byggt upp en ganska stor central it-miljö som ger kunderna trygghet, säger Pontus Sandqvist, ekonomichef.

Idag arbetar Dicom inom flera olika branscher med både Mac-baserade och PC-baserade företag. Det handlar om allt från att vara bollplank i datorfrågor till att ta hand om driften av hela it-system. Ett område som hela tiden växer i betydelse är det så kallade ”molnet”, där både mjukvara och dokument ligger utanför företagets väggar.

– Det är dit de flesta kunderna går i dagsläget. De vill inte ha några servrar stående hos sig utan köper en funktion i stället.

Dicom använder sig av smartphones

Dicom arbetar framför allt inom Storstockholm och av de 40 anställda är 20 konsulter på plats hos kunderna. Det är inget åtta-till-fem-jobb och kraven på flexibilitet och nåbarhet är höga. Därför började Dicom för två år sedan att förse sina konsulter med smartphones.

– Via smartphones kan vi komma åt våra webbaserade verktyg för att hjälpa kunderna. De flesta av våra konsulter har nog telefonen som ett komplement, men några använder bara den.

Pontus Sandqvist tycker att tillgången till smartphones har förändrat konsulternas arbete genom att öka deras flexibilitet.

– Var vi eller kunden befinner sig spelar inte lika stor roll längre. Vi kan jobba nästan varifrån som helst och vi kan hjälpa kunderna där de är.

Smartphones erbjuder flexibilitet

Idag har det blivit en självklarhet att alla anställda har smartphones. Pontus Sandqvist tycker också att det är viktigt att ha samma teknik som kunderna för att förstå deras problem. Men viktigast är ändå snabbheten och flexibiliteten.

– Vi ser det som ytterligare ett argument för att kunderna ska välja eller behålla oss som leverantör . Dicom har varit kund hos Telenor i över tio år och uppgraderat sin mobila telekommunikation gradvis. Därför är det lätt att följa kostnadsutvecklingen och övergången till smartphones bjöd inte på någon ekonomisk dramatik.

– Kostnaden för oss har inte ökat men vi kan ge kunden ett mervärde.


Publicerat: 2011-03-04

Så blev det möjligt

Situation
Dicom har 20 it-konsulter som arbetar ute hos kund och ville öka deras nåbarhet och flexibilitet i att lösa sina arbetsuppgifter.

Lösning
För två år sedan började Dicom att utrusta sina konsulter med smartphones. Det gör det enklare för dem att kommunicera och de kan lätt komma åt webbverktyg som de behöver för att lösa kundernas problem. Idag har alla 40 medarbetare smartphones.

Effekt
Utan att öka kostnaderna har arbetet blivit effektivare och Dicom kan ge kunderna ännu ett argument för att välja företaget som leverantör.

Smartphones för mobila medarbetare

För företag med medarbetare som arbetar nära kund utanför de egna lokalerna är smartphones något att titta närmare på. Med tillgång till e-mail och internet på fickan ökar nåbarheten och alternativen för att lösa arbetsuppgifterna. Det ökar i sin tur kundnyttan och knyter de utsända medarbetarna närmare det egna företaget.