Telenors mobila växellösning – en del av IT-Hantverkarnas framgång

Webb-tv
"Lars Erik hjälper kunderna
vart han än är"
Lars-Erik Andersson från IT-Hantverkarna berättar om hur han arbetar mobilt.
På bara några år har konsultföretaget IT-Hantverkarna gått från ett till fyrtio kontor och rikstäckning. En bidragande orsak till den kraftfulla expansionen är valet av Telenors telefonilösning Telenor One.
– Det är förstås inte hela förklaringen till vår framgång men en viktig pusselbit i bygget av IT-Hantverkarna, säger vd:n Göran Hjelte.
Företagets affärsidé är att erbjuda IT-hjälp för mindre företag till hantverkspris. Strategin bygger på lågt pris, tillgänglighet, pålitlighet och enkelhet, enligt Göran Hjelte, som tar emot i sitt enkelt inredda rum på huvudkontoret i Linköping.
Expanderar utan fast telefoni
När IT-Hantverkarna startade 2004 var en av grundtankarna att kunna växa utan fasta elektroniska installationer som telefoni och datatrafik. Företaget gjorde därför en upphandling av trådlös telefoni, som vanns av Telenor.
– Eftersom vi jobbar med tillgänglighet och lågt pris som två viktiga värden, så fastnade vi för Telenors tjänst. Med den skulle vi kunna växa effektivt, utan att binda upp oss på fasta lösningar som kostar i nästa steg.
Göran Hjälte tar flytten av huvudkontoret till större lokaler som exempel.
– Alla telefoner fungerade och vi slapp transporter och inkoppling av växel och sladdar. Inte heller hade vi några kostnader för flytt av abonnemangen.
Billigare, tillgängligare och snabbare
Till effektivitetsvinsterna hör också minskade personalkostnader, hög tillgänglighet och därmed möjligheten till snabb kundservice.
Det mobila bredbandet gör så att personal ute på fältet snabbt och enkelt kan koppla upp sig mot kundernas servrar och it-miljö oavsett var de befinner sig. Att alltid ha tillgång till mail, kalender och GPS är också funktioner som gör arbetet smidigare för IT-Hantverkarnas anställda.
Att hela företaget använder Telenor One betyder även att medarbetarna har en mobiltelefon med ett vanligt kontorsnummer vilket innebär att kunderna kan ringa in på lokalt nummer till lokal taxa.
Telenor från början
Eftersom IT-Hantverkarna aldrig haft något annan lösning än Telenors telefoni kan Göran Hjelte inte jämföra kostnaderna ”före och efter”.
– Men det handlar om stora pengar och är en del av förklaringen till att vi kunnat hålla ett lågt timpris och därmed bli så framgångsrika.
Han liknar strategin vid Ryan Airs strategi.
– Vi har både ambitioner att hålla låga priser genom att vara effektiva. Ju kortare tid ett flygplan är på marken, desto snabbare kan det komma i väg, vilket sparar pengar. För vår del handlar det om att vi håller oss till enkla, kostnadseffektiva och skalbara lösningar.
Och likt den irländska flygjätten vill IT-Hantverkarna expandera.
– Vi vill bli större och i den strävan är telefonin en viktig del.
Om IT-Hantverkarna
- Startade år 2004 och har idag 260 anställda på 40 orter
- Är en franchiseorganisation
- Erbjuder IT-hjälp till hantverkspris
- Omsättningen för 2009 var 170 miljoner kronor
- Sedan årsskiftet 2009-2010 ligger 475 kronor i timmen, tidigare var priset 375 kronor
Så blev det möjligt
Situation
IT-Hantverkarna sökte en lönsam telefonlösning som de kunde växa i. Från det lilla sammanhanget till det stora.
Möjlighet
Genom upphandling hittade IT-Hantverkarna Telenor One. En abonnemangsvariant som innebär hög tillgänglighet, enkelhet och lågt pris.
Effekt
En leverantör av mobil telefoni och kommunikation har inneburit möjligheter till snabb expansion. Det har medfört lägre personal- och administrationskostnader samt ett effektivare arbetssätt för medarbetarna, liksom lägre interna telefonikostnader.